Fortsatt goda resultat för Vellinges kommunala grundskolor - meritvärde

Meritvärdena för elever i åk 9 för läsåret 2018/2019 har nu kommit och visar att Vellinge ligger högt över genomsnittet i Sverige. Statistiken gäller de 356 nior som i år lämnade någon av Vellinges sju kommunala grundskolor. 

– Det känns bra att kommunens skolor håller fortsatt hög nivå och bevisar återigen att Vellinges skolor är i nationell toppklass, säger Gustav Schyllert (M) ordförande i utbildningsnämnden.  

SkolaAntal eleverMeritvärdeAntal (%) behöriga
för högskoleförberedande gymnasium
Herrestorpsskolan36235,691,7
Ljungenskolan64277,398,4
Sandeplanskolan76265,696,1
Skanörs skola22261,4100,0
Södervångskolan64251,796,9
Stora Hammars skola53227,390,6
Tångvallaskolan41274,495,1

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Tappade uppkopplingen