Vår politik är bred och det är också vår representation.

Ikväll beslutade kommunfullmäktige om samtliga poster till nämnder och styrelser för mandatperioden 2019-2022.

Vi är stolta över att ha fått till en bra mix av erfarna och nya personer. Vi har en bred geografisk spridning med representanter från alla delar av kommunen och oavsett var du bor i kommunen hittar du en moderat företrädare nära dig i de olika nämnderna. Vi har även bra blandning av yngre och äldre med ett åldersspann hos våra politiker på 18-81 år. Vi har en jämn fördelning mellan kvinnor och män, 30 respektive 39, med olika erfarenheter och kompetenser.

Hela listan av politiska uppdrag och poster hittar ni nedan.

OrganPositionNamn
KommunstyrelsenOrdförandeCarina Wutzler
Kommunstyrelsen1:e vice ordförandeGustav Schyllert
KommunstyrelsenLedamotSynnöve Frick
KommunstyrelsenLedamotKarin Lönnergård Grevendahl
KommunstyrelsenLedamotMartin von Gertten
KommunstyrelsenLedamotMavis Zander
KommunstyrelsenLedamotPeter Jungbeck
KommunstyrelsenErsättareMarie-Louise Bergman
KommunstyrelsenErsättareEric Queckfeldt
KommunstyrelsenErsättareChristine Andersson
KommunstyrelsenErsättarePeo Stjernkvist
KommunstyrelsenErsättareCharlotte Wannius Falk
KommunstyrelsenErsättareTherese Dokken Nilsson
KommunstyrelsenErsättareLars Danred
MyndighetservicenämndenOrdförandeChristine Andersson
Myndighetservicenämnden1:e vice ordförandeLars Renhed
MyndighetservicenämndenLedamotElisabeth Tedestål
MyndighetservicenämndenLedamotOla Wemrin
MyndighetservicenämndenLedamotAnna Mannfalk
MyndighetservicenämndenLedamotGisela Cavalli-Björkman
MyndighetservicenämndenErsättareStellan Carlson
MyndighetservicenämndenErsättareNicklas Albing Schweitz
MyndighetservicenämndenErsättareStefan Jonasson
MyndighetservicenämndenErsättareÅsa Dahlbeck
MyndighetservicenämndenErsättareMaria Wendt
MyndighetservicenämndenErsättareLars Hansson
OmsorgsnämndenOrdförandeMavis Zander
Omsorgsnämnden1:e vice ordförandeThommy Gransten
OmsorgsnämndenLedamotBob Ericsson
OmsorgsnämndenLedamotAnn-Margret Ohlsson
OmsorgsnämndenLedamotMargaretha Olsson
OmsorgsnämndenLedamotCarina Gerthel
OmsorgsnämndenErsättareKrister Askaner
OmsorgsnämndenErsättarePia Nyqvist
OmsorgsnämndenErsättareOlof Löfgren
OmsorgsnämndenErsättareGerd Clair
OmsorgsnämndenErsättareLennart Willemo
OmsorgsnämndenErsättareLeif Degler
UtbildningsnämndenOrdförandeGustav Schyllert
Utbildningsnämnden1:e vice ordförandeRasmus Tönning Hansson
UtbildningsnämndenLedamotTove von Gertten
UtbildningsnämndenLedamotEric Queckfeldt
UtbildningsnämndenLedamotIng-Britt Samuelsson
UtbildningsnämndenLedamotMaritha Holmgren
UtbildningsnämndenErsättarePia Lindgren
UtbildningsnämndenErsättareMalin Lindskog
UtbildningsnämndenErsättareOla Stenberg
UtbildningsnämndenErsättareAnette Clair
UtbildningsnämndenErsättareAnne Tomelius
UtbildningsnämndenErsättareAnders Arkenstedt
Tekniska nämndenOrdförandeMartin von Gertten
Tekniska nämnden1:e vice ordförandeThorvald Lindhe
Tekniska nämndenLedamotPia Andersson
Tekniska nämndenLedamotHans Cedergren
Tekniska nämndenLedamotFilip Hernsell
Tekniska nämndenLedamotSynnöve Frick
Tekniska nämndenErsättareMadeleine May Qwintten Linné
Tekniska nämndenErsättareJesper von Wowern
Tekniska nämndenErsättarePeter Gustafsson
Tekniska nämndenErsättareKjeld Steffensen
Tekniska nämndenErsättareNiklas Girvall
Tekniska nämndenErsättareArian Mosaddegh
Vellinge stadsnät ABOrdförandePeter Jungbeck
Vellinge stadsnät ABVice ordförandeBob Ericsson
Vellinge stadsnät ABLedamotHans Cedergren
Vellinge stadsnät ABLedamotLars Renhed
Vellinge stadsnät ABLekmannarevisorPer Larsson
Vellinge stadsnät ABErsättare för lekmannarevisorUlrika Gustafsson
Vellinge stadsnät ABÄgarombudElisabeth Tedestål
Vellinge stadsnät ABErsättare för ägarombudChristine Andersson
Vellinge bostäder ABOrdförandeKarin Lönnergård Grevendahl
Vellinge bostäder ABVice ordförandeNils-Ola Roth
Vellinge bostäder ABLedamotAnders Hansson
Vellinge bostäder ABLedamotMarie-Louise Bergman
Vellinge bostäder ABLekmannarevisorLars-Ingvar Ljungman
Vellinge bostäder ABErsättare för lekmannarevisorPer Larsson
Vellinge bostäder ABÄgarombudTommy Larsson
Vellinge bostäder ABErsättare för ägarombudMartin von Gertten
Vellinge kommunlokal ABOrdförandeCarina Wutzler
Vellinge kommunlokal ABVice ordförandeMarie-Louise Bergman
Vellinge kommunlokal ABLedamotPeo Stjernkvist
Vellinge kommunlokal ABLedamotSynnöve Frick
Vellinge kommunlokal ABLekmannarevisorLars-Ingvar Ljungman
Vellinge kommunlokal ABErsättare för lekmannarevisorPer Larsson
Vellinge kommunlokal ABÄgarombudThommy Gransten
Vellinge kommunlokal ABErsättare för ägarombudRasmus Tönning Hansson
Vellinge koncern ABOrdförandeCarina Wutzler
Vellinge koncern ABVice ordförandeMartin von Gertten
Vellinge koncern ABLedamotGustav Schyllert
Vellinge koncern ABLekmannarevisorLars-Ingvar Ljungman
Vellinge koncern ABErsättare för lekmannarevisorPer Larsson
Vellinge koncern ABÄgarombudAnna Mannfalk
Vellinge koncern ABErsättare för ägarombudAnna Tinglöf
ÖverförmyndareÖverförmyndarePatrik Åkesson
ÖverförmyndareErsättare för överförmyndarenLouise Alström
ValnämndenOrdförandeLars Olin
Valnämnden1:e vice ordförandeElisabeth Tedestål
ValnämndenLedamotMargaretha Olsson
ValnämndenLedamotBob Ericsson
ValnämndenErsättareJesper von Wowern
ValnämndenErsättareCharlotte Wannius Falk
ValnämndenErsättareTove von Gertten
ValnämndenErsättareRasmus Tinglöf
RevisionenOrdförandeLars-Ingvar Ljungman
Revisionen1:e vice ordförandePer Larsson
RevisionenLedamotUlrika Gustafsson
Falsterbo MuseiföreningLedamotPatrik Åkesson
Falsterbo MuseiföreningErsättareJan Carle
Falsterbo MuseiföreningRevisorNils-Ola Roth
Falsterbo MuseiföreningRevisorsersättareKjeld Steffensen
Gode män enl. fastighetsbildningslagenTätortTommy Larsson
Gode män enl. fastighetsbildningslagenTätortNils-Ola Roth
Gode män enl. fastighetsbildningslagenJord- och skogsbrukGöran Holm
Gode män enl. fastighetsbildningslagenJord- och skogsbrukHans Cedergren
Trelleborgs sparbanks stiftelse för gamlaLedamotNils-Ola Roth
Trelleborgs sparbanks stiftelse för gamlaErsättareTommy Larsson
Trelleborgs sparbanks stiftelse för gamlaRevisorLars Olin
Trelleborgs sparbanks stiftelse för gamlaRevisorsersättarePia Andersson
Sysav ABStyrelsenGöran Holm
Sysav ABÄgarombudMartin von Gertten
Sysav ABErsättare för ägarombudPeter Jungbeck
Sydvatten ABStyrelsenMartin von Gertten
Sydvatten ABÄgarombudThorvald Lindhe
Sydvatten ABErsättare för ägarombudHans Cedergren
Kommunförbundet Skåne, förbundsmöteOmbudGustav Schyllert
Kommunförbundet Skåne, förbundsmöteOmbudSynnöve Frick
Kommunförbundet Skåne, förbundsmöteOmbudKarin Lönnergård Grevendahl
Kommunförbundet Skåne, förbundsmöteOmbudPeter Jungbeck
Kommunförbundet Skåne, förbundsmöteErsättare för ombudMavis Zander
Kommunförbundet Skåne, förbundsmöteErsättare för ombudMartin von Gertten
Kommunförbundet Skåne, förbundsmöteErsättare för ombudTommy Larsson
Kommunförbundet Skåne, förbundsmöteErsättare för ombudMarie-Louise Bergman
Förbundsfullmäktige, SydarkiveraLedamotGustav Schyllert
Förbundsfullmäktige, SydarkiveraErsättareRasmus Tönning Hansson

 

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Tappade uppkopplingen